Екскурсія в Дерцен. Що побачити? Що скуштувати?

путівник по дерцену compress

Путівник по селу Дерцен. Що побачити і що скуштувати в Дерцені? Зараз вам все розкажемо і покажемо!

Цей путівник створений для самостійної екскурсії селом, але поки не всі об’єкти відкриті або працюють постійно, тому для організованої екскурсії потрібно телефонувати заздалегідь 050 328-06-50 або 096 055-8-321 (краще за декілька днів). Що ви можете відвідати самостійно? – 7, 8 і 9 Дерценський цвинтар, місце родинної крипти Дерчені і найвищий хрест в Україні (оглядовий майданик). Решта об’єктів можна оглянути ззовні або заздалегідь забронювати організовану комплексну екскурсію.

Ну що ж, поїхали в Дерцен!))

1. Дерценська футбольна академія.

Футбольна академія в селі Дерцен, це: тренажерні зали, кухня, їдальня, роздягальні, кабінети для медперсоналу, викладачів та тренерів, навчальні класи та гуртожиток, розрахований на 115 місць.

Для тренування і ігор футбольна академія буде мати 6 полів: 2 із штучним покриттям та 4 з натуральною травою. Тут можуть жити і тренуватися обдаровані юнаки зі всієї України!

2. Винороб Руслан Орос.

Зазвичай Закарпатські винороби успадкували традиції і навички виноробства від своїх батьків і дідів. Але у випадку Руслана Ороса з села Дерцен, це зовсім навпаки! Виноробству він став вчитися з 2010 року, тоді йому виповнилось 30. І настільки досяг успіху, що імениті винороби-спадкоємці звертаються до нього за консультаціями! Руслан Орос неодноразовий призер фестиваля «Червоне вино» і є лицарем винного ордена святого Венцела! За ці десять років він взяв участь в десятках конкурсах, отримав десятки нагород в таких країнах, як: Україна, Угорщина, Словаччина, Румунія. Нині Руслан Орос виготовляє 20 видів марочних і купажованих вин. Всі їх можна скуштувати під час дегустації у винороба.

3. Ресторан “Ітака” – обід-дегустація страв.

Ресторан “Ітака”, це єдиний заклад харчування в селі Дерцен, проте який!!! Обов’язково мусите спробувати обід-дегустацію “Дерценська гостина”, яка складається з автентичних страв та напоїв. Читайте тут про “Дерценську гостину” докладно. Крім дегустації іжі в ресторані проводять дегустацію традиційних міцних напоїв, які виробляють з місцевих фруктів – це фруктовий дестилят “палинка”. Айва, груша, слива, яблуко, персик, абрикос тощо – малий перелік фруктів, з яких виготовляють палинку. Загалом їх є більше 33 сорти! Але дегустацію потрібно замовляти заздалегідь, – заклад працює не в звичному графіку, це пов’язано з карантинними обмеженнями. І обов’язково попросіть спробувати місцевої мінеральної води! Мінеральна лукувально-столова вода «Закарпатська кришталева». Кремнійова хлоридно-гідрокарбонатна магнійово-кальційово-натрійова, магнійово-натрійово-кальційова.

4. Реформатська церква 1810-1814 рр.

Дерцен, яке згадується латиною в грамоті 1067 року, як «Дерсинум» (Dersynum), проте в більш достовірних джерелах, літописах Ватикану, у 1321 році згадується священик на ім’я Міклош. Перша церква Дерцена звісно була католицькою. Коли пізніше, у 1333 році Ватикан робив перепис парафіяльних церков, то, виявляється, що населення села Дерцен було за чисельністю більше за тодішній Мункач (Мукачево). Адже у 1333 році священик села Дерцен мав заплатити податок Папі в Рим – 8 грошей. Для порівняння: Ракошино – 10 грошей, Сент-Миклош – 10 грошей, Тарпа і Варієво – 8 грошей, Мукачево – 7 грошей, Косино – 4 гроша.

Після розколу Угорського королівства церкву не минула хвиля реформації. Реформатська громада була заснована за часів Іштвана Добо, ймовірно у 1560 році, Мартоном Санта Кальманчехі (Kálmáncsehi Sánta Márton). Від самого початку церква належала єперхії комітату Берег.  З того часу реформатська віра в селі Дерцен була непохитною, навіть не зважаючи на антиреформаторську діяльність католички графині Софії Баторі.

З унікальних реліквій церкви: діючий духовий орган 1932 року і церковний дзвін XIII ст. Читайтет тут про Дерценську церкву і духовий орган докладніше.

5. Діюча пожежна станція 2005 р.

Ідея створити пожежну команду виникла у місцевого пастора реформаторської церкви Міклоша Жуковскі. За сприянням Міністерства внутрішніх справ Угорщини у 2005 році село отримало в подарунок перший пожежний автомобіль. Серед місцевого населення знайшлося двадцять добровольців, із числа яких була створена церковна добровільна пожежна команду, яку очолив сам пастор. Новобранців пожежної справи відправили на стажування до професіоналів Тотобані, щоб перейняти досвід роботи з іноземним обладнанням. Потім усі працівники пройшли курс тактичної підготовки у боротьбі з вогняною стихією та ліквідації різного роду надзвичайних ситуацій при Мукачівському районному підрозділі МНС. 

Особливістю цієї команди є те, що несення служби пожежниками здійснюється на дому. Викликати пожежників можна за двома телефонами мобільного зв’язку, що передаються позмінно. Номери цих телефонів роздані по сільських радах, магазинах, школах, будинках культури та серед населення. При отриманні тривожного повідомлення про пожежу піднімається по тривозі чергова варта й на протязі десяти-п’ятнадцяти хвилин автівка вже слідує до місця виклику. Весь особовий склад працює на громадських засадах.

За 15 років існування пожежна команда села Дерцен брала участь в гасінні більш ніж 550 пожеж по всьому Мукачівському району. Нині в команді 50 добровольців, мешканців села.

6. Краєзнавчий музей Дерцена.

Валерія і Жолт Короловичі в сільському клубі облаштували невеличкий краєзнавчий музей з сільськими старожитностями: меблями, знаряддями праці, речами і одягом, старими фотографіями. Напрочуд цікава добірка експонатів! І це лише перший крок! На меті створити експозиції, присвячені магнату Яношу Дерчені (власнику села) та технології виробництва галунів, художнику Шандору Мугі, реформатскій церкві та ремеслам села Дерцен.

7. Цвинтар з дерев’яними надгробками. 

Старий цвинтар був розташований на пагорбі, де зараз створено Меморіал Примирення. На старих мапах пагорб називався Temető hegy – цвинтарна гора. Там же знаходилась і родинна крипта родини Дерчені (магнатів і власників села), яка була розграбована за Радянських часів. На новому цвинтарі, що тепер розташований під горою, багато протестантських дерев’яних надгробків (в стилі Kalotaszeg, з дотриманням старих трансільванських угорських традицій), на яких можна прочитати римовані епітафії, у форматі віршів. Читайте тут про Дерценський цвинтар докладніше.

8. Місце крипти родини Дерчені.

Часто плутають, що назва села Дерцен виникла від імені магната Яноша Дерчені, який був власником села у XVIII ст. Але в даному випадку все навпаки! Рід Дерчені в часи турецького завоювання звався Феєр. З рівнини вони переїздять до комітату Спіш, де серед тутешніх німців змінюють ім’я роду на Вайс. Батько Дерчені був пастором в місті Сомбатхей комітату Спіш, де у 1755 році і народився Йоган Вайс (майбутній Янош Дерчені). Йоган присвятив своє життя медицині і у 1782 році був обраний головним лікарем в комітаті Земплін. Через три роки він одружується на Джуліані Казінці (сестрі того самого Ференца Казінці, – ідеолога угорського Просвітництва і реформатора угорської літератури і угорської мови, що згодом був ув’язнений в замку Паланок). На доданок до медицини, Йоган Вайс захоплювався хімією і геологією. Він розвідав наявність необхідної руди для виробництва галунів, в комітаті Берегсас і отримав привілейований патент на 10 років на їх виробництво, ставши таким чином засновником виробництва галунів в Угорщині. Завдяки Вайсу імперія економила 1 млн крон на імпорті галунів щорічно! За це в 1793 році лікар Йоган Вайс отримав від австрійського імператора у власність села Дерцен, Бийгань і Барабаш. Імператор призначає його королівським радником і дозволяє змінити ім’я на Янош Дерчені. Дерчені збудував завод з виробництва галунів в селі Дерцен. До речі, золота копальня в Мужієво в ті часи також належала його родині!

9. Найвищий хрест в Україні, меморіальний парк.

Президентами Угорщини Ласло Шойом та України Віктором Ющенко в 2007 році була підписана декларація “Спільна пам’ять заради майбутніх поколінь”. В рамках заходів, передбачених цією декларацією, був збудований меморіальний парк “Європейський парк Примирення” на пагорбі в селі Дерцен (тепер Мукачівська ОТГ). Всі фінансові зобов’язання по проектно-кошторисної документації та будівництва взяла на себе громадська організація “Форум угорських організацій України”.

Центральна частина парку розташована на вершині пагорба, посередині встановлено пам’ятний знак у вигляді хреста, висотою 25,7 метрів. Він символізує пам’ять про загиблих воїнів 2-ї Світової війни і спонукає до пошуку шляхів примирення людей в наші дні. Нижче розташовані пам’ятні хрести з іменами загиблих під час війни солдатів. Так само серед них є пам’ятні плити невідомим солдатам. Написи виконані на різних мовах.

Пагорб є чудовим оглядовим майданчиком! З вершини відкривається гарний краєвид на село, виноградники, місто Мукачево з замком Паланок та гори Карпати. Ясна погода з білими хмарками до самого небокраю – ідеальний час для яскравих фотосесій! А що можуть вполювати фотографи увечері, вночі або ранком? Читайте тут про Хрест і дивіться фото!

Інші пости

Мистецтво

Шандор Мохі – художник з Дерцена.

“Мистецтву Шандора Мохі не може загрожувати забуття! Величезна його творчість – написана та заслужено прикрашена на одній з найвищих полиць трансільванського пантеону. Жоден вітер, політично-соціально-мистецький

Детальніше »
Археологія

Дерценські археологічні знахідки Мустьєрського періоду.

Середній палеоліт, Епоха Муст’є (300 000 – 30 000 р. до н.е.) – характеризується широким розселенням людини у результаті якої палеоантроп (людина середнього палеоліту) розселився майже

Детальніше »