Духовий орган реформатської церкви села Дерцен.

дерцен IMG_7619

Орган – найбільший духовий клавішний музичний інструмент, який називають “Королем інструментів”, що складається з набору труб, у які нагнітається повітря.

Звук в органі створюється завдяки руху повітря в трубах різного діаметра, довжини, матеріалу (метал або деревина). Керування органом здійснюється з органної катедри — грального столу органу, де містяться ігрові механізми (клавіші, педалі тощо) та верн’єри вмикання/вимикання регістрів.

Гра на органі здійснюється обіручма та ногами органіста. У розпорядженні органіста є одна або декілька мануалів (клавіатур для рук) та педальна клавіатура для ніг.

Переважна більшість органів розташована в церквах (християнських — римського обряду, протестантських, але не церквах візантійського обряду).

Орган має металеві та дерев’яні труби. Металеві труби — це сплав олова та цинку у різномані

тних пропорціях, дуже рідко використовується мідь. Дерев’яні труби зазвичай виробляються з чорного, червоного, хвойного або листяного дерева.

Вважають, що історичні корені органу — у конструкції флейта Пана. Ряд трубок різної довжини, зв’язані в єдиний ряд, надали можливість музикантам видавати звуки різної висоти дмухаючи почергово в потрібні отвори. 

Духовий орган реформатської церкви села Дерцен.

На початку XX ст. люди були більш набожні і вірні церкві. Не зважаючи на скрутні післявоєнні часи, за 5 років вірники Дерцена зібрали необхідну суму для будівництва хорів і органу. У 1932 році фірма органобудівнича RIEGER побудувала для реформатської церкви Дерцена духовий орган. Вартість органу склала 31 000 крон.

Історія RIEGER – фірми-виробника духових органів. 

Технічно духовий орган фірми RIEGER являв собою інструмент з пневматичною системою, одним мануалом на 54 тона (клавіші) та педаллю на 27 тонів. Орган мав 8 регістрів: 7 регістрів мануальних та 1 педальний. Нагнітання повітря здійснювалось механічно, за допомогою педалі. 

Багато церковних органів постраждало під час та після 2-ї Світової війни, коли військови зрізали металеві трубки для технічних потреб. В цьому плані Дерценському органу повезло! Він єдиний зберіг свою автентику до наших днів.

У 1997 році Альберт Йожеф (Albert József), органний майстер з Клуж-Напоки (Румунія), здійснив ремонт церковного органу.

У 2013 році релігійна громада села Дерцен запросила органного майстра Шандора Шрайнера (Schreiner Sándor) для настройки та ремонту органу. Процедуру довелося через два роки провести повторно через високий рівень вологості повітря в церкві.

Шандор Шрайнер (Schreiner Sándor), один з семи органних майстрів в Україні і єдиний в Закарпатті. Нині в області є 53 діючих органів: 29 в реформатських церквах і 24 в римо-католицьких. 28 з них Шандор Шрайнер відреставрував.

У 2020 році Шандор Шрайнер знову був запрошений єпископським вікарієм Міклошем Жуковскі  в Дерцен для реновації церковного органу. Роботи тривали майже місяць. В ході робіт було виконано: повна розборка органної шафи і обробка дерев’яних частин від шкідників,встановлений новий вентилятор для нагнітання повітря, заміна всіх мембран і чистка усіх труб, повна настройка органу тощо. 

Роботи виконувались за участі помічника Михайла Бровді та за допомоги мешканців села: голови зібрання Шандора Івана, столяра Балінта Матей, канторки-органістки Крістіни Матей-Копас, Міклоша Барта та Юлія Копаса. 

Щочетверга і щонеділі, під час церковної служби, парафіяни насолоджуються чарівними звуками органу у виконанні канторки-органістки Крістіни Матей-Копас.

Інші пости

Мистецтво

Шандор Мохі – художник з Дерцена.

“Мистецтву Шандора Мохі не може загрожувати забуття! Величезна його творчість – написана та заслужено прикрашена на одній з найвищих полиць трансільванського пантеону. Жоден вітер, політично-соціально-мистецький

Детальніше »
Археологія

Дерценські археологічні знахідки Мустьєрського періоду.

Середній палеоліт, Епоха Муст’є (300 000 – 30 000 р. до н.е.) – характеризується широким розселенням людини у результаті якої палеоантроп (людина середнього палеоліту) розселився майже

Детальніше »