Історія RIEGER – фірми-виробника духових органів.

projekte1

Рігер Оргельбау (Rieger Orgelbau) — автсрійска фірма виробників органів, відома як Рігер. Заснована Францом Рігером. З 1873 року знана як Рігер та Сини, а з 1879 — Брати Рігер, після того як вона перейшла синам. Наприкінці Другої світової війни фірма була націоналізована чеським урядом і об’єднавшись з іншими майстернями стала відомою як Рігер — Клос. Нові власники та робітники зберегли традиції фірми, яка переїхала до Австрії, і заснували нову майстерню «Рігер Оргельбау».

Франц Рігер народився в Опаві в Австрійській Сілезії 13 грудня 1812 року. Був сином садівника. Отримавши хорошу освіту, він вирішив стати виробником органів. Подорожував до Відня, де навчався у Йозефа Сейберта. Після завершення свого навчання у майстра і практики підмайстром повернувся додому у 1844 як майстер-ремісник з виробництва органів. 

Він будував органи традиційними способами та здобув хорошу репутацію. Завдяки роботі своїх синів, але під його іменем, він був нагороджений імперським декретом Золотим Хрестом за службу у 1879 році.

Отто та Густав Рігери. Двоє синів Франца Рігера продовжили займатися батьковою справою, працювали підмайстрами у свого батька. Деякий час з 1864 вони провели у Відні працюючи підмайстрами у Франца Ульмана. Вони також побували в Бамберзі та Вюрцбурзі, де вони відвідали майстерню відомого франконського іноватора Бальтазара Шлімбаха. Після їхнього повернення додому у 1873, батько передав справу їм, залишаючись у наглядовій раді до 1880; тоді назва фірми змінилася на «Франц Рігер та Сини» та рахунок опусу почався з чистого листа.

Їхній перший опус було представлено на Всесвітній виставці у Відні, на якій він здобув золоту медаль. Впродовж першого року вони виготовили 3 органи. Їхня репутація швидко зростала: у 1874 вони отримали перше замовлення в імперській столиці, у Відні, а потім у 1875 в Угорщині. Їхнє перше не габсбурзьке замовлення було з Норвегії у 1876. У 1878 році на Паризькій виставці вони представили два органи для салонів, один з яких, проданий у Лондон, був першим який вони продали за море. 

У 1879 році вони розширили бізнес і змінили назву фірми на Брати Рігер. Вони розвинули і виготовили серію двадцяти п’яти маленьких органів, з регістрами від двох до 25 і додатковою другою клавіатурою для органів з більш ніж восьми регістрами, як альтернатива для більш дешевої фісгармонії.

До 1883 щорічне виробництво органів досягло шістнадцяти одиниць. Вони збудували перший інструмент з трьома клавіатурами у 1884. Географія замовлень розширилася далі завдяки місіям в Гібралтарі в 1889, Стамбулі в 1893, Єрусалимі в 1896 (Патріарх Єрусалимський зробив їх Лицарями Ордену Святих Мощей), та Римі в 1897, на додаток до інструментів збудований в Габсбурзьких королівських землях, Німеччині та Росії. У 1890 р. в Будапешті була відкрита філія фірми.

Брати були призначеними імператором Австрії Францом Йосифом I як постачальники органів Імперському суду Австро-Угорщини у 1896, що надавало їм право нести імперський орел. Рігер був нагороджений гербом Австрії Федеральною Республікою у 1889, а брати стали лицарями ордена Франца Йосифа у 1899. До 1900 року фірма надала робочі місця приблизно 200 працівникам.  До кінця 1903 року у опус-списку фірми нараховувалось 1072 органи.

Фірмою RIEGER у 1932 році був виготовлений один з органів Закарпаття – в реформатській церкві села Дерцен.

Фірма Rieger існує і нині! Поточний проект, над яким працюють фахівці Rieger – орган для концертного залу нового Великого театру в Чженчжоу, який з архітектурної точки зору обіцяє стати надзвичайно вражаючою будівлею! В новому органі буде 70 регістрів, 4 мануали і педальна клавіатура.

Інші пости

Мистецтво

Шандор Мохі – художник з Дерцена.

“Мистецтву Шандора Мохі не може загрожувати забуття! Величезна його творчість – написана та заслужено прикрашена на одній з найвищих полиць трансільванського пантеону. Жоден вітер, політично-соціально-мистецький

Детальніше »
Археологія

Дерценські археологічні знахідки Мустьєрського періоду.

Середній палеоліт, Епоха Муст’є (300 000 – 30 000 р. до н.е.) – характеризується широким розселенням людини у результаті якої палеоантроп (людина середнього палеоліту) розселився майже

Детальніше »