Екскурсія Дерцен

Запрошуємо на екскурсію сторінками історії села Дерцен. 

Звісно, відвідати село та дізнатися про його історію можна і самостійно, скориставшись навігаційними вказівниками та Туристичним путівником. Але, лише під час екскурсії для організованих туристичних груп ви потрапите в середину старовинної реформатської церкви з чинним духовим органом, діючої пожежної станції – єдиної волонтерської в Україні, краєзнавчий музей села, автентичний реформатський цвинтар з різьбленими дерев’яними надгробками. А під час перебування на Дерценському пагорбі, де споруджений меморіал примирення та встановлений найбільший хрест України, дізнаєтесь про магната Яноша Дерчені і зможете помилуватись  мальовничим краєвидом на гори Карпати і місто Мукачево!

Для організованої екскурсії потрібно телефонувати заздалегідь 050 328-06-50 або 096 055-8-321.

Реформатська церква 1810-1814 рр.

Після розколу Угорського королівства церкву не минула хвиля реформації. Реформатська громада була заснована за часів Іштвана Добо, ймовірно у 1560 році, Мартоном Санта Кальманчехі (Kálmáncsehi Sánta Márton). Від самого початку церква належала єперхії комітату Берег.  З того часу реформатська віра в селі Дерцен була непохитною, навіть не зважаючи на антиреформаторську діяльність католички графині Софії Баторі.

З унікальних реліквій церкви: діючий духовий орган 1932 року і церковний дзвін XIII ст. 

Діюча пожежна станція 2005 р.

Особливістю цієї команди є те, що несення служби пожежниками здійснюється на дому. Викликати пожежників можна за двома телефонами мобільного зв’язку, що передаються позмінно. Номери цих телефонів роздані по сільських радах, магазинах, школах, будинках культури та серед населення. При отриманні тривожного повідомлення про пожежу піднімається по тривозі чергова варта й на протязі десяти-п’ятнадцяти хвилин автівка вже слідує до місця виклику. Весь особовий склад працює на громадських засадах.

За 15 років існування пожежна команда села Дерцен брала участь в гасінні більш ніж 550 пожеж по всьому Мукачівському району. Нині в команді 50 добровольців, мешканців села.

Краєзнавчий музей Дерцена.

Валерія і Жолт Короловичі в сільському клубі облаштували невеличкий краєзнавчий музей з сільськими старожитностями: меблями, знаряддями праці, речами і одягом, старими фотографіями. Напрочуд цікава добірка експонатів! І це лише перший крок! На меті створити експозиції, присвячені магнату Яношу Дерчені (власнику села) та технології виробництва галунів, художнику Шандору Мугі, реформатскій церкві та ремеслам села Дерцен.

 

Цвинтар з дерев’яними надгробками. 

Старий цвинтар був розташований на пагорбі, де зараз створено Меморіал Примирення. На старих мапах пагорб називався Temető hegy – цвинтарна гора. Там же знаходилась і родинна крипта родини Дерчені (магнатів і власників села), яка була розграбована за Радянських часів. На новому цвинтарі, що тепер розташований під горою, багато протестантських дерев’яних надгробків (в стилі Kalotaszeg, з дотриманням старих трансільванських угорських традицій), на яких можна прочитати римовані епітафії, у форматі віршів. 

Місце крипти родини Дерчені.

Часто плутають, що назва села Дерцен виникла від імені магната Яноша Дерчені, який був власником села у XVIII ст. Але в даному випадку все навпаки! Рід Дерчені в часи турецького завоювання звався Феєр. З рівнини вони переїздять до комітату Спіш, де серед тутешніх німців змінюють ім’я роду на Вайс. Батько Дерчені був пастором в місті Сомбатхей комітату Спіш, де у 1755 році і народився Йоган Вайс (майбутній Янош Дерчені). Йоган присвятив своє життя медицині і у 1782 році був обраний головним лікарем в комітаті Земплін. На доданок до медицини, Йоган Вайс захоплювався хімією і геологією. Він розвідав наявність необхідної руди для виробництва галунів, в комітаті Берегсас. Завдяки Вайсу імперія економила 1 млн крон на імпорті галунів щорічно! За це в 1793 році лікар Йоган Вайс отримав від австрійського імператора у власність села Дерцен, Бийгань і Барабаш. Імператор призначає його королівським радником і дозволяє змінити ім’я на Янош Дерчені. Дерчені збудував завод з виробництва галунів в селі Дерцен.

Найвищий хрест в Україні, меморіальний парк.

Президентами Угорщини Ласло Шойом та України Віктором Ющенко в 2007 році була підписана декларація “Спільна пам’ять заради майбутніх поколінь”. В рамках заходів, передбачених цією декларацією, був збудований меморіальний парк “Європейський парк Примирення” на пагорбі в селі Дерцен (тепер Мукачівська ОТГ). 

Центральна частина парку розташована на вершині пагорба, посередині встановлено пам’ятний знак у вигляді хреста, висотою 25,7 метрів. Він символізує пам’ять про загиблих воїнів 2-ї Світової війни і спонукає до пошуку шляхів примирення людей в наші дні. Нижче розташовані пам’ятні хрести з іменами загиблих під час війни солдатів. Так само серед них є пам’ятні плити невідомим солдатам. Написи виконані на різних мовах.

Пагорб є чудовим оглядовим майданчиком! З вершини відкривається гарний краєвид на село, виноградники, місто Мукачево з замком Паланок та гори Карпати. Ясна погода з білими хмарками до самого небокраю – ідеальний час для яскравих фотосесій! А що можуть вполювати фотографи увечері, вночі або ранком?